מרכז מחקר למערכות בריאות
Research Center For Health Systems

על המכון/מרכז המחקר

בשנים האחרונות חלה מהפכה ביחסי רופא-חולה, שמתבטאת, בין היתר, באבדן הבלעדיות של רופאים כמקור מידע, ובשינוי יחסי הכח בין בעלי המקצוע לבין הפציינטים ובני משפחותיהם, כך שהאחרונים לוקחים על עצמם תפקיד פעיל בבחירה של תוכניות טיפול ומניעה. אמצעים טכנולוגיים הופכים אף הם חלק בתהליך הרפואי, וחברות רבות מוקמות כדי לאפשר לחולים לבצע מעקב ולשמור על בריאותם עם מעורבות רופא או בלעדיה. בנוסף, מידע גנטי הולך ונעשה זמין לגבי מחלות ומצבי נשאות שונים, ועל החולים והמטפלים בהם לקחת זאת בחשבון במהלך הטיפול.

על רקע זה הוקם בשנת 2009 המרכז לחקר קבלת החלטות רפואיות, הפועל בפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית אונו. המרכז מהווה אבן שואבת להוראה, חינוך, מחקר, ייעוץ לקביעת מדיניות ציבורית, ופרסומים בתחום ייחודי זה – בעיתונות הפופולארית ובכתבי עת מדעיים בחו"ל. בין היתר מתמקד המרכז בנושא של הבנת מידע רפואי על ידי חולים ובעלי מקצוע; תפיסת סיכון; העברת מידע רפואי הסתברותי; הימנעות מביצוע בדיקות גנטיות בקבוצות סיכון; חיסונים; העדפות של קובעי מדיניות לגבי תוכניות שונות; אזהרות בריאות לציבור וההיענות להן, ועוד.

באמצעות הידע שיצטבר במרכז, ובזכות המאמץ המתמיד להעביר ידע זה לציבור, יוכל המרכז לתרום להעצמת חולים מכל שכבות האוכלוסיה. כמו כן, דרך כנסים ופרסומים, יפעל המרכז לשנות את דפוסי הפעולה של המימסד הרפואי בתחומי העברת מידע והתנהלות מול חולים ובני משפחותיהם. כך מאגד בתוכו המרכז שני היבטים המאפיינים את הקריה וחשובים לראשיה – מחקר, ושינוי חברתי.

חברי המרכז הינם חוקרים מובילים בנושא קבלת ההחלטות הרפואיות, והם מגיעות ממגוון דיסציפלינות – יעוץ גנטי, ניהול מערכות מידע, פסיכולוגיה קוגניטיבית, ועוד.

ניהול אקדמי

ד"ר טליה מירון-שץ

טלפון

-

דיסציפלינות משנהSecondary Disciplines

Medical informatics